Antigény na Covid 19
Nebolo to tak dávno, kedy svetom vládla pandémia. Covid 19 určite zmenil každého z nás, či už sme si viac začali vážiť svoje zdravie, čas strávený s rodinou alebo z medicínskeho hľadiska, kedy sme pochopili ako vírusové ochorenia fungujú. Každý z nás si pamätá na testy, ktoré sme si museli robiť pred každým vycestovaním do zahraničia. Určitú dobu sme si ich museli spraviť aj pred vycestovaním mimo okres kvôli práci. Najčastejší typ testov boli antigény. Antigénové testy sú rýchlotesty, ktoré nám ukážu pozitívny alebo negatívny výsledok do pár minút. Biologická vzorka na antigén môže byť rôzna, pri Covide je to výter z nosohltana, pri iných ochoreniach to môže byť aj vzorka krvi či stolice.
Antigénový test Covidexpert funguje na princípe detekcie špecifických bielkovín, teda antigénov, čo sú protilátky určitého ochorenia. Každý test je špecifický na daný typ ochorenia, pretože obsahuje špecifické látky, ktoré zachytia len špecifický typ antigénu. Biologickú vzorku je potrebné zmiešať s tekutým prípravkom, ktorý býva súčasťou každého a testu, premiešať a následne vyliezť na určené miesto na teste. Výsledok je hotový do pár minút, po dobe dlhšej ako 15-20 minút by sa odčítavať nemal, pretože môže byť falošne pozitívny. V prípade negatívneho a správne vykonaného testu sa vám na teste ukáže jedna čiarka.
Ak sa objavia čiarky dve, test nám hovorí, že sme pozitívni. Je však potrebné myslieť na to, že pozitívny antigénový test nám nemusí hovoriť len o akútne prebiehajúcom ochorení v tele, ale taktiež už o prekonanom ochorení a protilátkach, ktoré test zachytí dlhšiu dobu. Preto je vhodne pri každom pozitívnom teste dorobiť PCR test, ktorý zachytí len aktuálnu infekciu v tele. Je však potrebné dodať, že antigénový test ochorenie nezachytí vždy na 100%. Ak sme čerstvo nakazený, tak antigénový test vírus zachytiť nemusí, zväčša je spoľahlivejší až po pár dňoch od nakazenia. Okrem Covidu 19 sa testy používajú aj pri iných respiratórnych ochoreniach, ako je napríklad chrípka, ale napríklad aj pri rotavírusoch.